Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Prawie dwieście zarzutów dla wójta Gietrzwałdu

2016-12-19 10:49:47 (ost. akt: 2016-12-19 10:51:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków polegających na podrabianiu projektów decyzji administracyjnych. Podejrzany Marcin S. miał się tego dopuścić jako urzędnik, zanim został wójtem Gietrzwałdu.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny zarzuty dotyczą czasu, gdy Marcin S. pracował w urzędzie gminy w Gietrzwałdzie w referacie planowania przestrzennego. A dokładnie od maja 2011 do maja 2014 roku. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na wójta gminy Gietrzwałd.

Według śledczych sprawa dotyczy procedury ubiegania się o tak zwane warunki zabudowy, czyli wydawania decyzji administracyjnej, umożliwiającej budowę domów. Taki wniosek kierują do urzędu gminy, właściciele nieruchomości lub osoby zainteresowane przyszłą inwestycją na wybranym przez siebie gruncie.

Według śledczych podejrzany zamiast wystąpić do uprawnionego urbanisty o wydanie tak zwanego projektu decyzji, sam ten dokument podrabiał. Wykonywał go bez udziału urbanisty lub przerabiał uzyskany od urbanisty dokument poprzez dokserowywanie na tym dokumencie pieczątki i podpisu urbanisty. Tak przygotowane dokumenty, urzędnik przekazywał najpierw do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a następnie przy braku sprzeciwu tej instytucji, do podpisu wójtowi gminy, który wydawał decyzję administracyjną

W sierpniu 2014 roku, śledczy wszczęli dochodzenie dotyczące przekroczenia przez urzędnika uprawnień. Prokuratura początkowo postawiła wójtowi osiem zarzutów, a następnie prokurator na dalszym etapie postępowania, po analizie twardych dysków w urzędzie gminy, wytypował dokumenty sporządzone przez podejrzanego i postanowił o postawieniu w sumie 196 zarzutów. Zostały one przedstawione wójtowi w tym tygodniu. Jak podkreślił prokurator Stodolny, podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Jak dodaje prokurator, jeden z blisko dwustu zarzutów jest szerszy i poważniejszej wagi, gdyż dotyczy przekroczenia przez Marcina S. uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Według śledczych chodzi o to, że urzędnik podrobił projekt decyzji o warunkach zabudowy na jednej z działek, a następnie ją kupił.

Jak wyjaśnia Krzysztof Stodolny postępowanie przygotowawcze zostanie zakończone wysłaniem aktu oskarżenia do sądu prawdopodobnie w grudniu tego roku.

Wójtowi za czyn dotyczący przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat więzienia, za pozostałe do 5 lat pozbawienia wolności.

am
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (76) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hmmm #2139856 | 81.190.*.* 20 gru 2016 18:43

  "Według śledczych chodzi o to, że urzędnik podrobił projekt decyzji o warunkach zabudowy na jednej z działek, a następnie ją kupił". Dziwna sprawa... Niby po co miałby to robic przecież działki budowlane są droższe.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. GZ #2139658 | 79.184.*.* 20 gru 2016 13:45

   Taki wniosek kierują do urzędu gminy, właściciele nieruchomości lub osoby zainteresowane przyszłą inwestycją na wybranym przez siebie gruncie. Po co myślnik? Panie redaktorze, to żenada...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. GZ #2139654 | 79.184.*.* 20 gru 2016 13:42

   Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków polegających na podrabianiu projektów decyzji administracyjnych. CO??? Miał podrabiać i tego nie zrobił? Panie redaktorze, czytał Pan co napisał?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. 200 zarzutów? #2139568 | 95.90.*.* 20 gru 2016 11:40

   Trzeba przyznać, że ten Pan jest bardzo pracowitym człowiekiem. Pytanie o ilu jego przekrętach jeszcze nie wiemy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. dobrze że PIS rządzi #2139499 | 89.228.*.* 20 gru 2016 09:44

    to wykrywa i łapie tych złodzieji i afery , wiedziałem na kogo głosowałem

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (76)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages