Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

Wirus nie zatrzymał inwestycji w gminie Gietrzwałd

Pomimo epidemii w gminie Gietrzwałd finalizowane są kolejne inwestycje i planowane następne. A lepsza jakość dróg czy wody w kranach przekłada się na jakość życia. Każda gmina nie tylko w regionie chce odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Nie inaczej jest w gminie Gietrzwałd. Jak w wielu miejscach, priorytetem są oczywiście drogi. Dlatego urzędnicy starają się pozyskiwać środki na ich remonty oraz budowę. Jeszcze w maju wyremontowana została ulica Różana w Sząbruku. Z szutrowej podziurawionej drogi zamieniła się w pokrytą kostką betonową.

— O tę drogę walczyliśmy kilka lat — mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd. — Najpierw cieszyliśmy się, że pozyskaliśmy na nią dofinansowanie, a teraz z tego, że jej budowa została ukończona. Dzięki temu mieszkańcy łatwiej będą mogli dojechać do pracy, a uczniowie do szkoły.
Przy drodze powstał chodnik i odpowiednie oznakowanie. To jedna z kilku inwestycji, na które gmina Gietrzwałd otrzymała pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budowa drogi kosztowała 1,6 mln zł. Wielkość dofinansowania to milion złotych.
Kolejną dużą inwestycją było zmodernizowanie stacji uzdatniania wody w Sząbruku. Dzięki nowym filtrom oraz studni głębinowej, wydatnie poprawiła się jakość wody w kranach.
— Studnia ma głębokość 140 metrów, a jej pompa wydajność aż 60 metrów sześciennych na godzinę — mówi Jan Kasprowicz. — Na kilkanaście lat powinniśmy mieć spokój.
Do obsługi stacji nie potrzeba ani jednej osoby, bo obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Stacja została wyposażona w agregaty prądotwórcze, które zapewnią ciągłość dostaw wody mimo braku prądu. Oprócz Sząbruka, w wodę wysokiej jakości zaopatrywane są Naterki, Gronity oraz Kudypy, a w przyszłości także Unieszewo. Projekt był możliwy dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy gminą Gietrzwałd a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
Pieniądze na SUW zostały pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,5 mln zł.
Ważną informacją, nie tylko dla uczniów, było podpisanie umowy na budowę nowej sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku. Na ten moment mieszkańcy czekali wiele lat. Nowy budynek ma mieć ponad 600 mkw. Oprócz sali do gier sportowych, powstaną trybuny, szatnie, łazienki oraz pomieszczenia dla zawodników i trenerów.
Do tej pory uczniowie oraz mieszkańcy musieli korzystać z niezadaszonego orlika lubz pomieszczenia w domu kultury. Nowa sala ma być gotowa do sierpnia przyszłego roku.
— To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w okolicy, który będzie udostępniany wszystkim mieszkańcom — zapewnia wójt.
Koszt budowy sali sportowej wyniesie ponad 3 mln zł.
Wojciech Kosiewicz


Ulica Różana w czasie przebudowy
Fot. Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gmina Gietrzwałd oraz opublikowany na portalu Gietrzwałd: Wirus nie zatrzymał inwestycji w gminie Gietrzwałd
Oceń artykuł:

(0)