Dobre Miasto: gmina przyjazna pszczołom

2018-12-06 12:06:23(ost. akt: 2018-12-06 12:29:39)
Pszczoły

Pszczoły

Autor zdjęcia: Fot. Eliza Kołkowska

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa, której celem jest zwiększanie świadomości na temat znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka oraz angażowanie społeczności lokalnych do podejmowania realnych działań na rzecz owadów zapylających.
W tym roku Manifest podpisało 212 gmin, które tym samym zobowiązały się do działań na rzecz ochrony pszczół oraz do projektowania przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjazna zapylaczom.

- Cieszy nas, że coraz więcej gmin planując nasadzenia na terenach zielonych wybiera rośliny nektaro- i pyłkodajne, które dostarczają pokarm pszczołom - mówi Rafał Wadlewski z
ZT Kruszwica, które są inicjatorem akcji.

Gminy podejmują także inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców, np. zajęcia w szkołach i przedszkolach, wydarzania specjalne takie jak festyny, pikniki czy szkolenia dla rolników. Mają one na celu uświadamianie, jak każdy z nas może włączyć się w ochronę zapylaczy. Są to aktywności, które znajdują się w zasięgu możliwości każdej gminy.

Z terenu powiatu olsztyńskiego gminami przyjaznymi pszczołom, są Dobre Miasto i Gietrzwałd.

oprac: ih

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

ŚWIADOMI PROBLEMU WYMIERANIA PSZCZÓŁ CHCEMY REALNIE MU PRZECIWDZIAŁAĆ I DEKLARUJEMY, ŻE:

Na terenie gminy założymy Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, gdzie zapylacze będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. W miejscach tych będziemy sadzić rośliny pyłkodajne i nektarodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.

Dołożymy starań, aby przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin, które są przyjazne pszczołom.

Będziemy edukować mieszkańców o znaczeniu pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody. Podejmiemy inicjatywy, które zachęcą mieszkańców do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.
Będziemy dążyli do zachowania różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Wszyscy korzystamy z efektów pracy owadów zapylających. Ochrona pszczół jest zatem naszym wspólnym zadaniem.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5