Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Paczka dla Kombatanta

2017-12-20 18:20:59 (ost. akt: 2017-12-21 09:29:30)

Przed świętami Bożego Narodzenia, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd odwiedzają Żołnierzy Armii Krajowej w powiecie ostródzkim, przynosząc świąteczne paczki. Akcja odbywa się pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Paczka dla Kombatanta to wyraz podziękowania dla Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli o Niepodległą Polskę a w zbiórce żywności pomagają ludzie dobrej woli. W ten sposób ufundowano kilka paczek, które trafiły do ostródzkich kombatantów, Żołnierzy Armii Krajowej.

- Oprócz przygotowanych świątecznych smakołyków, takie spotkania wnoszą coś jeszcze ważniejszego, a mianowicie pamięć o tych bohaterach – mówi Wojciech Gudaczewski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd. - Nasza jednostka ma za patrona majora Zygmunta Szendzielarza, dowódcę 5. Wileńskiej Brygady AK, to zobowiązuje młodych ludzi do działania na rzecz kombatantów.

Podczas tych spotkań są łzy radości, wspomnienia i opowiadania o walkach o Polskę niepodległą. Pani ppor. Jadwiga Łubniewska ps. Jagoda, w latach 1943 – 1944 była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygady AK, jeszcze na Wileńszczyźnie. Dziś często spotyka się z młodzieżą, była też gościem honorowym podczas przyrzeczenia strzeleckiego w Gietrzwałdzie, w 2016 roku. Wszyscy jej czterej bracia walczyli wpartyzantce. Z kolei Pan por. Edward Sudoł walczył w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Podczas spotkania przedświątecznego spotkania ze Strzelcami, opowiadał o swojej wojennych przeżyciach, po zakończeniu wojny był prześladowany i przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przed Wigilią młodzi ludzie w mundurach spotkają się też z Panią doktor Krystyną Andrzejewską ps. Biruta, sanitariuszką z Powstania Warszawskiego.

Akcji Paczka dla Kombatanta patronuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Strzelcy składają podziękowania dla wszystkich osób, które wsparły akcję a w szczególności: Andrzejowi Robaczewskiemu, Beacie i Karolinie, Joannie i Piotrowi Szymanowicz, dr. Bogusławowi Rogalskiemu oraz Senator RP Bogusławie Orzechowskiej.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages