środa, 22 listopada 2017. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

140. rocznica objawień

2017-08-28 12:00:00 (ost. akt: 2017-08-30 10:30:02)

Autor zdjęcia: Arch. GO/ab

Jubileusz objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie to wielkie wydarzenie nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale również dla gminy i regionu. W tym roku przypada 140 rocznica objawień.

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Watykan miejsce cudownych objawień, podobne do Lourdes i Fatimy. W tej warmińskiej wsi w 1877 roku dziewczynki — Barbara Samulowska i Justyna Szafryńska — rozmawiały z Matką Boską po polsku.

140 rocznica objawień to ważne wydarzenie nie tylko dla Kościoła katolickiego i parafii, ale też dla całej gminy.
 Główne uroczystości kościelne zaplanowano na 10 września. Ale to nie jedyne wydarzenia związane z jubileuszem. — Z tej okazji ukazały się „Album gietrzwałdzki” oraz książka dla dzieci autorstwa s. Kamili Leszczyńskiej — mówi ks. Krzysztof Bielawny, koordynator obchodów rocznicy objawień. — Wzrosła też kilkakrotnie liczba pielgrzymów odwiedzających nasze sanktuarium. Tysiące przybyły na uroczystości pod koniec czerwca, kiedy odbyły się uroczystości związane z początkiem objawień gietrzwałdzkich. 


Już 7 września w Gietrzwałdzie spotkają się kapłani związani z Warmią. Następnego dnia w Gietrzwałdzie odbędzie się odpust, kolejnego dnia w sobotę 9 września zaplanowano nocne czuwanie z apelem i pielgrzymką o północy ze świecami do źródełka.

W niedzielę 10 września do Gietrzwałdu przyjedzie nuncjusz papieski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski. — Gościć będziemy także przedstawicieli władz samorządowych i państwowych szczebla wojewódzkiego i centralnego — dodał ks. Bielawny. Na początku listopada odbędzie się konferencja poświęcona objawieniom.

Datę centralnych uroczystości wybrano nieprzypadkowo. W tym roku mija 50 rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, znajdującego się w ołtarzu głównym bazyliki. Koronacji dokonał 10 września 1967 roku prymas Polski Stefan Wyszyński przy współudziale metropolity krakowskiego ks. Kardynała Wojtyły.


Przypomnijmy, że objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Barbara i Justyna zostały wysłane do klasztoru w Paryżu. Justyna wystąpiła z zakonu i wyjechała do Westfalii. Nie wiadomo, co działo się z nią potem. Natomiast Barbara, która przybrała imię Stanisława, w 1895 roku wyjechała na misję do Gwatemali. Tam została dyrektorką seminarium, potem pracowała jako przełożona w szpitalu w mieście Antigua. W 1917 roku została siostrą służebną Szpitala Głównego w Gwatemali, stolicy państwa. Kierowała też sierocińcem.

MZG
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ReAl #2317570 | 88.156.*.* 31 sie 2017 10:27

  Zabobon wciąż ma się dobrze. Dziewczynki rozmawiały z Matką Boską? Dzieci mają wielu niewidocznych przyjaciół, ale dorośli wierzący w takie rzeczy powinni zbadać swoją psychikę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages