Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Były wójt stawił się w sądzie na rozprawę. Są pierwsze zeznania

2017-08-02 11:52:10 (ost. akt: 2017-08-02 11:55:11)
Gietrzwałd widoczki

Gietrzwałd - widoczek miejscowośći.

Gietrzwałd widoczki Gietrzwałd - widoczek miejscowośći.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Trzech pierwszych świadków zeznawało wczoraj (01.08) w procesie Marcina S., byłego wójta gminy Gietrzwałd. Do przesłuchania zostało jeszcze kilkanaście innych osób.

Proces rozpoczął się w czerwcu. Wtedy Marcin S. do sądu nie przyjechał (nie miał takiego obowiązku). Wczoraj pojawił się przed sądem, przed którym zeznawało trzech świadków. Jednym z nich był urbanista, którego projekty decyzji miały być podrabiane.

Przypomnijmy, że prokurator chce rozliczyć Marcina S. za czasy kiedy był jeszcze urzędnikiem w gietrzwałdzkim Urzędzie Gminy. Postawił mu niemal 200 zarzutów. Uważa, że S. podrabiał projekty decyzji o ustalenie warunków zabudowy lub o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Te zarzuty były jedną z przyczyn powołania w Gietrzwałdzie inicjatywy referendalnej, a w konsekwencji odwołania wójta w referendum gminnym.

W akcie oskarżenia prokurator zarzucił Marcinowi S., że w jednym przypadku po podrobieniu dokumentu uzyskał poświadczenie wpływu dokumentu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, co faktycznie nie miało miejsca. A później kupił jedną z działek, których ta decyzja dotyczyła. Zdaniem prokuratorów nanosił zmiany w projektach wcześniej przygotowanych przez urbanistę. Kilka razy samodzielnie przygotował projekt decyzji zamiast urbanisty. A później na tych własnoręcznie sporządzonych dokumentach nanosił pieczątki razem z podpisem urbanisty. Miał się przy tym posługiwać kseromontażem. Jak tłumaczy prokurator, zasłaniał część kartki i kopiował tylko to czego potrzebował, głównie pieczątkę i podpis.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie w sierpniu 2014 roku. Akt oskarżenia trafił do sądu z końcem 2016 roku. Marcin S. nie przyznał się do zarzutów.
Kolejny termin sąd wyznaczył na wrzesień, a następny na październik. Do przesłuchania zostało co najmniej piętnastu świadków.

Nowy wójt gminy Gietrzwałd zostanie wybrany w najbliższą niedzielę podczas drugiej tury głosowania. Zmierzą się w niej Wojciech Samulowski i Jan Kasprowicz, czyli kandydaci, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej turze.
MK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pan jan #2301656 | 188.146.*.* 5 sie 2017 07:57

  Widziałem jak dziś rano w sobotę czyli w dzień ciszy wyborczej starszy pan z żona rozwozili i rozkładali ulotki wyborcze pana K. pod lokalem wyborczym ,jeździli suvem Renault .Chyba podobne auto widzę parkujące przy domu koło przychodni

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Stanisław #2301229 | 188.146.*.* 4 sie 2017 14:03

  bzdury! Sieczkowski nic złego nie zrobił, komuchom nie pasował i pozbyć się go chcieli! na referendum wódę wciskali żeby za odwołaniem być i też mi proponowali. Po sklepach chodzili bo chcieli jeleni znalezc i zawozić do urn. A Samulowski maczał paluchy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olo #2300186 | 31.0.*.* 3 sie 2017 07:06

   bo tam sami swietojebliwi ,na widoku zrodelko z po polnocy piekielko

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. REK #2300092 | 176.221.*.* 2 sie 2017 21:34

   To jest celowe wyolbrzymianie tego niby przestepstwa. Powinien być jeden i to szyty grubymi nićmi zarzut. Jest jakaś sitwa, która chce młodego zniszczyć bo naruszył interesy starego układu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Liczydło #2299951 | 185.139.*.* 2 sie 2017 17:06

   Ten były wójt to jakiś "stachanowiec". Zarzuty dotyczą 4 lat pracy urzędniczej przed wyborem na wójta. To jakieś niecałe 1000 dni roboczych. To oznacza, że średnio co 5 dni, a więc raz w tygodniu (!) popełniał przestępstwo... Nieźle. Szkoda gościa. Taki młody. Mógł jeszcze tyle zrobić...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages