Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Ruszył proces byłego wójta Gietrzwałdu

2017-06-07 15:37:09 (ost. akt: 2017-06-07 23:36:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W środę (07.06) przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces byłego wójta gminy Gietrzwałd Marcina S. oskarżonego o popełnienie szeregu przestępstw związanych z podrabianiem projektów decyzji administracyjnych w Urzędzie Gminy w Gietrzwałdzie.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec grudnia 2016 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Marcinowi S., któremu zarzuciła popełnienie szeregu przestępstw w okresie od maja 2011 do maja 2014 r., gdy był inspektorem w Referacie Planowania Przestrzennego, Drogownictwa, Nieruchomości i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Gietrzwałdzie.

Marcin S. został oskarżony o to, że będąc funkcjonariuszem publicznym – pracownikiem w Urzędzie Gminy w Gietrzwałdzie upoważnionym do prowadzenia postępowań administracyjnych podrabiał projekty decyzji dotyczące ustalenia warunków zabudowy lub lokalizacji inwestycji celu publicznego. Czyny przypisane mu w akcie oskarżenia miały polegać na tym, że po uzyskaniu od uprawnionego urbanisty projektu decyzji, przy pomocy kseromontażu lub komputerowych programów graficznych, dokonywał zmian w jego treści, nanosił parafkę i pieczęć urbanisty, a w kilku przypadkach, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w ogóle nie wystąpił do uprawnionego urbanisty o sporządzenie projektu decyzji, lecz sam sporządził taki projekt. Następnie przygotowane w ten sposób projekty decyzji umieszczał w aktach postępowań administracyjnych i przesyłał do uzgodnienia do właściwych organów, czym działał na szkodę interesu publicznego.

W jednym przypadku prokuratura zarzuciła Marcinowi S., że podrobił projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, a następnie uzyskał poświadczenie wpływu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wniosku o uzgodnienie tego projektu, choć w rzeczywistości akta takiej sprawy do tego urzędu nigdy nie wpłynęły. Następnie wójt gminy na podstawie tak przygotowanego projektu ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie trzech domów jednorodzinnych. Prokuratura ustaliła, że S. kupił później jedną z działek objętych tą decyzją, co miało wskazywać, że oskarżony działał w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej.

Marcin S. w poniedziałek nie stawił się w sądzie. Sąd w takiej sytuacji odczytał wyjaśnienia złożone przez niego w trakcie postępowania przygotowawczego. Wynikało z nich, że oskarżony nie przyznał się do żadnego z przedstawionych mu zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Najbliższy kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 1 sierpnia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLO #2262171 | 31.0.*.* 8 cze 2017 10:36

  ZASYPAC TO WIES BETONEM I BEDZIE PO KLOPOCIE

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zyta #2262106 | 83.14.*.* 8 cze 2017 08:51

  ....to teraz można tak? odmówić składania zeznań i wypiąć się na sąd? za naszą kasę? no chyba, że "zachoruje" jak to najczęściej jest, co najmniej na 1 rok. ZUS sprawdzi fryzjerkę ze złamaną nogą czy przypadkiem zdrowymi rękoma nie myje głów itd..itd...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. hhee #2262040 | 31.2.*.* 8 cze 2017 06:51

  czyżby pokazał absurd administracyjny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Normalny #2262001 | 188.146.*.* 7 cze 2017 23:10

  W końcu wszystko dobiegnie końca i potwierdzi się że jest niewinny (tak będzie). Te wszystkie wsiuny bez szkoły co to do roboty by się wzięły zobaczą jak z nich opozycja idiotów robiła. Boście głupi i sensacji szukacie. Myśleć własną głową, bo PRL się już skończył łajzy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Interner jest wszędzie anonimowy #2261968 | 79.137.*.* 7 cze 2017 22:00

   Dobry chłop, szło wszystko załatwić. I taniej i szybciej to wychodziło aniżeli przez resztę urzędników! A tak puszczą człowieka z torbami, kasa tu, kasa tam.... Jak żyć Panie Premierze, jak żyć???!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages