Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Skarb państwa nie chce płacić odszkodowań z automatu

2014-01-28 07:00:00 (ost. akt: 2014-01-27 18:05:53)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Rodzina F. chce odszkodowania za gospodarstwo pozostawione w 1978 roku w Gietrzwałdzie. Skarb państwa najpierw zgodził się zapłacić, pozostawało ustalenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę. W ostatniej chwili Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa odrzuciła jednak powództwo.

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Olsztynie ruszył kolejny proces w sprawie roszczeń tzw. późnych przesiedleńców. Mieszkający obecnie w Kolonii Johan Anton F. i dwójka jego rodzeństwa domagają się od skarbu państwa, wojewody 750 tys. złotych odszkodowania za około 17-hektarowe gospodarstwo pozostawione w Gietrzwałdzie.

Po wyjeździe rodziny do Niemiec zostało ono przejęte przez naczelnika gminy i sprzedane. W dwóch innych podobnych sprawach zakończonych prawomocnie pod koniec ubiegłego roku, skarb państwa (odpowiednio starosta i wojewoda) wypłacił już wysokie odszkodowania za nieruchomości w podoolsztyńskich miejscowościach Kaplityny i Spręcowo.


W 2013 roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pięć nowych roszczeń tzw. późnych przesiedleńców. Największe, dotyczące około 40 hektarów w Gadach i Barczewku w gminie Barczewo, opiewa na 1,2 miliona złotych. Ta sprawa rozpocznie się w marcu.


Do tematu wracamy we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLIN #1308508 | 88.156.*.* 28 sty 2014 11:44

  Dlaczego Skarb Państwa ograbił ludzi z ich pozostawionych ziem??? Dlaczego Skarb Państwa działa jak złodziej i okrada ludzi??? W imię czego okrada teraz nasz???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Durniu!!! #1308505 | 88.156.*.* 28 sty 2014 11:41

  Za te odszkodowania płacimy z własnych podatków, które Tfusk znowu podnosi!!! A przy okazji Tfusk się nażłopie za naszą krwawicę!!! Walczmy jak na Ukrainie, tam mają odwagę i honor a nie chowają się jak myszy po dziurach!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Damian #1308498 | 83.9.*.* 28 sty 2014 11:37

  Bardzo dobrze, że ludzie domagają się odszkodowań od bandyckiego państwa , które uważa, ze można było zagarnąć czyjąś własność bo śmiał wyjechać z komunistycznego raju jakim niby była Polska. Wszyscy którzy wyjechali a ich gospodarstwa rolne przejęło państwo powinni odzyskać swoją własność to powinno być automatyczne w kraju demokratycznym. Jezeli ktoś coś komuś ukradł nawet jeżeli były to ówczesne komunistyczne władze, wszystko powinno wrócić do prawowitych właścicieli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. re #1308495 | 79.189.*.* 28 sty 2014 11:33

  kiedy polska wchodzila do uni bylo wiadomo ze bedzie trzeba placic odszkodowania. rzad o tym wiedzial ale nic nie zrobil bo takie byly negocjacje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cień #1308470 | 28 sty 2014 10:53

  ludzię ! jesli ktoś zostawił swoją ojcowiznęto to na podstawie czego nasz kraj - skarb panstwa ograbił ich z tych ziem? to nie zdarzyło sie przed wojną przed zaborami czy na księzyciu ale w wolnej(?) powojennej Polsce. juz za kolejnych kilka lat zdaje sie 3 czy 4 mozna było juz na legalu wyjechac bez utraty majatku. więc uważam ze słusznie sie zwrotu domagają. Analogicznie bowiem mozna by pozabierac dziś ludziom ich majątki - takim ktorzy np wyjechali do UK do Irlandii i Bóg wie gdzie jeszce a tu pozostawili swoje domy , mieszkania ect. A ci ktorzy wyjezdzali w owych czasech do rajchu nie otrzymywali odszkodowania a pieniądze na zagospodarowanie. ot i cała folozofia w pojmowaniu własności. a co do nas ograbionych przez inflację i inne ..kto nam broni widły bądz szable w dłoń wziąć i w koncu przewrotu dokonać? a nie tylko ogony podkulić i pod nosem narzekać..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages