Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Pod Biesalem otwierają otwarte schroniska dla bezdomnych psów

2013-11-28 18:48:27 (ost. akt: 2013-11-28 18:54:30)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Psi problem — przynajmniej częściowo — można uznać za rozwiązany. W grudniu zostanie otwarte schroniska dla bezdomnych psów pod Biesalem w gminie Gietrzwałd, inwestycji Warmińskiego Związku Gmin.

Boczna droga od Biesala w kierunku Tomaryn. Mieści się tu niedawno wybudowane schronisko dla bezdomnych zwierząt. Kiedyś w tym miejscu było gminne składowisko odpadów. Zostało zrekultywowane.

— Idealne miejsce! — ocenia Mieczysław Ziółkowski, wójt Gietrzwałdu, który zaglądał tu podczas budowy raz na kilka dni. — Najbliższe gospodarstwo leży w odległości pół kilometra, a gęsta ściana lasu skutecznie będzie hamowała wszelkie odgłosy.

Problem bezpańskich psów od wielu lat jest poważnym kłopotem dla władz gmin powiatu. Większość z nich korzysta z usług przepełnionego schroniska w Olsztynie. Olsztynek z kolei odwozi psy do schroniska w Ostródzie. Jonkowie ma przechowalnię dla psów.

Zapowiedź nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zwiększa odpowiedzialność gmin w sprawie opieki nad bezdomnymi psami, przyspieszyła decyzję gmin zrzeszonych w Warmińskim Związku Gmin. Osiem z nich w 2012 roku podjęło uchwałę w sprawie budowy schroniska. Przed rozpoczęciem inwestycji członkowie związku odwiedzili m.in. schronisko w Pudwągach pod Kętrzynem, założone przez Związek Gmin Barcja.

Gminy wyłożyły na budowę schroniska pod Biesalem 750 tys. zł (składka zależy od liczby mieszkańców), a do inwestycji przyłączył się Olsztynek, który nie należy do Warmińskiego Związku Gmin.

— Mamy tutaj 100 okratowanych boksów z ocieplanymi budami, które pomieszczą 150 zwierząt. Są też wybiegi, a w budynku obok izolatka, gabinet weterynaryjny, kuchnia, sanitariaty — opowiada niedawno mianowana na kierownika schroniska Monika Kulesza, działaczka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. — Obok boksów jest pomieszczenie weterynaryjne, biurowe, sanitariaty. Na drugim etapie rozbudowy schroniska powstanie kociarnia.

wu-ka

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (58) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec. #1259193 | 83.31.*.* 1 gru 2013 21:20

  Droga koleżanko orlik? Tak masz racje został wybudowany w wiekszości ze środków unijnych, i jak by nie rozpoczęto budowy w ustalonym terminie to pieniązki by przepadły. Wiemy o tym oboje i nie tylko my. Rozbudowa przedszkola zaplanowana była na te wakacje i niestety skończyło sie tylko na obietnicach , no bo przecież gmina nie ma pieniedzy. A jeżeli chodzi o rozbudowę domu kultury ,to tu nawet sie nie ośmieszaj bardzo cie proszę. Bo budżet który został przeznaczony na tą inwestycję nie jest nawet porównywalny z inwestycjami wymienieonymi przeze mnie. Dlaczego nie napiszesz o boisku za WDK , w które kiedyś ktoś wlożyl dużo pracy i swojego własnego czasu. A teraz niszczeje. Podobnie jest ze stadionem leśnym. Prawda? Ty napewno nie jesteś rodowitą Biesalanką. Skoro napisałaś w taki sposób. My również nie chcemy TAKICH MIESZKANEK???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkanka do mieszkańca #1259011 | 89.228.*.* 1 gru 2013 18:25

  Zapomniałeś napisać o innych inwestycjach w Biesalu: orliku, rozbudowie przedszkola,remoncie domu kultury.A opowieści o jakiś omdleniach na budowie schroniska to czyste kłamstwa, bo nic takiego nie miało miejsca.Chyba chcesz namieszać ludziom w głowach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkanka do mieszkańca #1259010 | 89.228.*.* 1 gru 2013 18:25

  Zapomniałeś napisać o innych inwestycjach w Biesalu: orliku, rozbudowie przedszkola,remoncie domu kultury.A opowieści o jakiś omdleniach na budowie schroniska to czyste kłamstwa, bo nic takiego nie miało miejsca.Chyba chcesz namieszać ludziom w głowach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkaniec. #1258224 | 83.9.*.* 30 lis 2013 19:16

  Schronisko dla bezdomnych zwierząt na byłym składowisku odpadów? A czy sprawdził ktos stężenie metanu, czy dwutlenku węgla ? Miejsce super, zagłebienie otoczone lasem. Praktycznie przy ładnej pogodzie bez żadnego ruchu powietrza. Pracownicy budowlani, którzy byli wykonawcami przytuliska tracili przytomność na miejscu budowy. Dlaczego??? A tak pozatym czy śmieci nie powinny być skladowane na folii, a nie na ziemi tak jak fermentują w Biesalu? Rozkładające sie odpadki gromadzone tam przez wiele lat przedostają sie do gruntu. W linii prostej 300 m do nowo powstałego domu spokojnej starości, a w sąsiedztwie ujadanie bezpańskich psów. Ekstra . Naterki poważna inwestycja [budowa drogi z kostki brukowej]. Unieszewo [budowa drogi asfaltowej w kierunku działki syna pana wójta]. Gietrzwałd[utworzenie terenu rekraacyjnego ]. A biesal drodzy mieszkańcy, sami widzicie. Schronisko dla psiaków i lokale socjalne , które powstaną na terenie fermy indykow. MY NIE CHCEMY TAKIEGO WÓJTA!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do ludźmi się zajmijcie.... #1256815 | 83.25.*.* 29 lis 2013 09:39

  A ty co zrobiles dla ludzi, że mowisz innym kim maja sie zajac? Dales 2 zł dla pijaka pod marketem na kolejna flaszke? Ja dalem kiedys jedzenie o ktore prosil bo niby byl glodny, a jak tylko wsiadlem do auta on, ten wielce potrzebujacy, wyrzucil je do smietnika. Takze nigdy wiecej. Rozne organizacje pomagaja ludziom i to wystarczy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (58)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages